Wakacje życia - wrzesień 2020 Europa południowa

Szczegóły

Data i godzina Wrzesień 1
Czas zakończenia wydarzenia Wrzesień 30
Miejsce zbiórki
Europa południowa - Bośnia, Czarnogóra, Albania, Grecja
Organizator Drucik

Uczestnicy:

Opis

Wakacje życia - wrzesień 2020 Europa południowa

Wakacje we wrześniu 2018 spędziłem w Czarnogórze, Bośni oraz Albanii. Pojechałem samochodem, zabierając ze sobą rower, kajak oraz kąpielówki :-). Było to rozpoznanie terenu pod kątem możliwości aktywnego wypoczynku w przepięknej przyrodzie podczas kolejnych wakacji. Obok Grecji jestem już zafascynowany widokami Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Na zdjęciu mój rafting pontonami na rzece Tara

Tyle tytułem wstępu.


Plan wakacji wrzesień 2020 oraz podstawowe założenia:


A. Niezbędne wyposażenie,umiejętności oraz planowane aktywności:

1. Na początku główne założenie wyjazdu – jest to WYJAZD TURYSTYCZNY – nie szkoła przetrwania, ani smakowanie lokalnej kuchni i alkoholi. Cieszymy oko przepięknymi widokami lokalnej przyrody oraz niezbyt szybko przemieszczamy się z miejsca na miejsce. Maksymalna liczba uczestników to 6 osób (ze względu na łatwość pozyskania miejsca na biwaki) .

2. Niezbędny wolny czas – 4 tygodnie, choć możemy uzgodnić także, że niektórzy mogą się odłączyć wcześniej.

3. Pełny sprzęt biwakowy i wiedza o nocowaniu na dziko w namiocie.

4. Kajak składany, pompowany albo sztywny o parametrach do wypraw wielodniowych. (informacja o niezbędnych parametrach oraz ewentualną możliwość wypożyczenia będzie podana na życzenie)

5. Rower trekingowy do lekkiej jazdy po górskich drogach asfaltowych oraz szutrowych (parametry na życzenie)

6. sprzęt trekingowy do drobnych wycieczek górskich (buty, plecak, czapka od słońca)

7. odporność na wysokie temperatury (do +40 st. C) oraz sporadycznie w nocy na niskie temperatury (+4 st. C)

8. umiejętność zorganizowania prowiantu na kilka dni bez kontaktu ze sklepami.


B. Plan na WAKACJE ŻYCIA wrzesień 2020

1. 31.08.2020 sobota rano – start w Warszawy w kierunku południowym samochodami lub jedną wynajęta furgonetką.

2. Codziennie pokonujemy ok 600 km obserwując otoczenie po drodze.

3. Noclegi i biwaki po drodze w atrakcyjnych miejscach na dziko, także na polanach górskich, w ostateczności na kempingach.

4. planowany jest przystanek na jeziorem Balaton oraz nacieszenie się pływaniem wpław :-)

5. planowany jest nocleg w Bośni, na górskiej polanie, w miejscu mojego noclegu w 2018 r.

6. 3.09 docieramy do granicy Bośnia/Czarnogóra. Zostawiamy samochody na kempingu raftingowym na granicy i jedziemy zamówionym transportem lokalnym na start spływu najdłuższym kanionem w Europie górskiej rzeki Tara – spływ będzie trwał 3 dni (bez kontaktu z cywilizacją, może także bez zasięgu komórki :-) )

widoki rzeki – po wpisaniu hasła kanion rzeki Tara :-)

7. wracamy do bazy, gdzie zostawiliśmy samochody i wyruszamy przepiękną , widokową trasą obok kolejnego kanionu rzeki i jeziora Pivo drogą nrE762 mijając elektrownię Mratinje Dam (jest tu przepiękny górski szlak i możemy się nim przejść) do Parku Narodowego – Góry Durmitor, gdzie biwakujemy 2-3 dni i chodzimy po górach, na płaskowyżu górskim albo nad jeziorem koło miejscowości Żabijak.

8. W ramach urozmaicenia aktywności przemieszczamy się na biwak na plażę Trsteno Beach (5 euro za samochód i 2 namioty 2018) albo blisko plaży Ploce (za darmo) gdzie pływamy w ciepłym morzu oraz zwiedzamy rowerem okolicę (np. stare miasto Budva) około 4 dni – mamy już połowę wakacji za sobą :-(

9. Przemieszczamy się na na plażę w Ulcinj (opcja do wykorzystania – gdzie nie byłem) lub nad jezioro Skadarsko, gdzie na znajomym kempingu u miłej Mileny zostawimy samochody i wypłyniemy na jezioro lub będziemy biwakować przez ok 3 – 4 dni. W planie pływanie po jeziorze Skadarskim z nocowaniem na dziko z pięknymi widokami – 2/3 dni – dawne bazy rybackie i niedokończona baza turystyczna.

10. Przemieszczamy się do Albanii, albo do Grecji. W Albanii nocujemy na dzikim kamperowisku Kepi i Rodonit (1 euro za dobę – woda i WC) lub/i potem na plaży Malibu Beach (5 euro za samochód i dwa namioty – wifi woda i WC). Jeśli grupa wybierze kierunek Grecja – opłyniecie pięknej wyspy Thassos będzie miłym zakończeniem wakacji. Wyspa Thassos jest wyspą turystyczną, a więc zagrożenia są niewielkie. Długość dystansu naokoło wyspy do przepłynięcia to około 100 km, a więc jest wystarczająco czasu na spokojne okrążenie wyspy. Śpimy na dziko na plażach. Jest bezpiecznie i dosyć miejsca na biwaki. Są też dzikie zatoczki, bez dostępu od strony lądu. Wodę i jedzenie pozyskujemy po drodze z nadbrzeżnych miejscowości, których jest wiele.

11. Podczas podróży powrotnej, w miarę pozostałego czasu oraz drogi powrotnej zwiedzany miasta: Sarajewo, Budapeszt, Belgrad, Skopje.


Ponieważ ok 4 tygodni razem to długi czas, niezbędne jest poznanie się w celu omówienia szczegółów wyprawy oraz uczestnictwo w 3-4 dniowych spływach kajakowych po polskich akwenach w celu oceny czy lubimy wspólnie spędzać czas :-). Wskazane by było nie używanie papierosów i alkoholu oraz nie generowanie hałasu w nocy na biwakach. Nieprzekraczalny termin poznania się to 1.07.2020.


Na koniec koszty:

1. 5000-6000 km tam i z powrotem, cena paliwa trochę wyższa od polskiej. W Bośni 30 % mniejsza

2. winiety i koszty autostrad 100-150 Euro na samochód osobowy

3. noclegi to koszt niewielki - max 5 euro/dzień jeśli poza kempingami, kempingi ok 15 -20 Euro za samochód + 2 osoby


Zapraszam więc na ciekawe wakacje 2020:-)

Pozdrawiam, Drucik


Jeśli jesteś organizatorem wycieczek rowerowych lub pieszych, wypraw górskich, spływów kajakowych lub innych form aktywnego spędzania czasu lub po prostu masz ochotę coś zorganizować, ogłaszaj się na portalu Aktywni Warszawa: DODAJ WYDARZENIE

SPRAWDŹ WSZYSTKIE WYDARZENIA AKTYWNYCH W WARSZAWIE

SPRAWDŹ WYDARZENIA PUBLICZNE W WARSZAWIE


Poleć w serwisach:

Obserwuj nas na FB:
Aktywni Warszawa | Strefa Wydarzeń


Wycieczki rowerowe | Strefa Wydarzeń


Wydarzenia Warszawa | Strefa Wydarzeń (NOWA STRONA, POLECAMY)


Strefa WydarzeńTablica

Drucik
Lipiec 30 '18
W programie przewidywane jest też popływanie parę dni w parku narodowym Czarnogóry - Skadarsko Jezero - na granicy Czarnogóry i Albanii.
Drucik
Październik 30 '18
Dobra wiadomość. Byłem 3 tyg. we wrześniu w Czarnogórze i Albanii na wyprawie o trochę innym charakterze. Rower i kajak był używany. Mam już plan na wakacje wrzesień 2019. Będzie 3- dniowy spływ (lekki rafting) górską rzeką Tara przez przepiękny kanion, pływanie po Parku Narodowym - Szkoderskie Jezioro z noclegami z pięknymi widokami w ciekawych miejscach oraz pływanie w morzu z biwakami na plażach. Informacje wkrótce. PzdrDobra wiadomość. Byłem 3 tyg. we wrześniu w Czarnogórze i Albanii na wyprawie o trochę innym charakterze. Rower i kajak był używany. Mam już plan na wakacje wrzesień 2019. Będzie 3- dniowy spływ (lekk...Zobacz więcej
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
Październik 31 '18
A czy będą jakieś zdjęcia z Czarnogóry i Albanii?
Drucik
Listopad 3 '18
Będą :-)
Drucik
Listopad 3 '18
Tu będziemy pływać w zatoczce w Czarnogórze - w roli głównej mój worek asekuracyjny
Musisz się zalogować aby dodać komentarz